Przestała funkcjonować ciesząca się ogromną popularnością kawiarnia „Pod Pikadorem”, występujący w niej poeci (recytujący wiersz każdemu, kto zapłacił 5 marek za wstęp), tzw. Młodzi poeci tworząc nieformalną grupę skupioną wobec prowadzonego przez nich, nieregularnie ukazującego się pisma „Skamander” rozpoczynali swoje wielkie kariery literackie. Wkrótce mieli stać się opiniotwórczą elitą, którą złośliwie określano jako „lożę szyderców” czy „literacką mafię”. Mowa o „Małej Ziemiańskiej”, cukierni mieszczącej się przy ulicy Mazowieckiej 12, w samym centrum Warszawy.
W niewielkim lokalu panuje domowa atmosfera – przytulne wnętrze zachęca, by zostać tu na dłużej, bariści chętnie opowiadają o kawie i wypiekach, a te są zawsze równie pyszne. Dla smakoszy kawy polecamy przelany niespiesznie drip, a do tego puszyste ciasto drożdżowe z kruszonką lub tapiokę na mleczku kokosowym z musem mango. Jedno to oszklone patio z wygodnymi poduchami oraz domowymi stolikami na tym samym poziomie – w sam raz na szybki lunch lub kawę w gronie przyjaciół.
Lodziarnio-kawiarnię z szeroką ofertą lodów, ciast i kaw. Dzielenie się nią jest dla nas prawdziwą przyjemnością. Korzystając z tradycyjnych, rodzinnych receptur, produkujemy lody i sorbety, które budzą w nas wspomnienia smaków pamiętanych z dzieciństwa. Bardziej niż spójną ideowo grupę, skamandryci tworzyli grupę przyjaciół, mocno ze sobą związanych w latach młodzieńczych, kiedy kształtowały się ich artystyczne postawy i rozpoczynały kariery literackie.
Ale dzisiaj interesuje nas tylko dobra kawa, pyszne desery i nieziemskie śniadania. A takie właśnie znajdziecie w kilku fajnych miejscach w Garnizonie i w Dolnym Wrzeszczu właśnie.
Cafe de Paris w Gdyni Ul. Abrahama 26 81-366 Gdynia znajdziesz w Google wpisując hasło: gdynia kawiarnia czyli – otwarta przestrzeń, gdzie możesz bezpłatnie zorganizować swój wieczór autorski lub inne wydarzenie kulturalne, społeczne, edukacyjne, artystyczne. Dodatkowo dla każdego posiadacza Karty Mieszkańca przewidziane są specjalne zniżki – 10% na dowolną kawę, 30% na zestawy ciasto z kawą/herbatą oraz 10% na książki wydawnictwa Oficyna Gdańska. Naszą wizytę we Lwowie warto zakończyć „Pod błękitną butelką”. Tak właśnie nazywała się słynna, założona w roku 1683 przez Jerzego Kulczyckiego kawiarnia.